Články Všechny kategorie
Blog
Kontakt

Základní pomůcky – anebo co je všechno potřeba když chceme začít šít

Všechno do čeho se pustíme, jde lépe od ruky s tím správným vybavením, které může významně ovlivnit rychlost zhotovení výrobku i jeho konečnou podobu.

 • náprstek
 • krejčovský metr
 • zipy
 • nitě
 • galanterie
 • špendlíky
 • zavírací špendlíky
 • vyšívací nůžky
 • krejčovské nůžky
 • jehly
 • párač švů
 • jehelníček
 • měřítko
 • prořezávač
  Základní pomůcky – anebo co je všechno potřeba když chceme začít šít

Pomůcky pro stříhání

Existuje mnoho druhů nůžek, ale pro všechny platí jedno pravidlo: kupujte kvalitní výrobky, které lze znovu naostřit. Při výběru krejčovských nůžek dbejte na to, aby vám dobře seděli v ruce – to znamená, že pohodlně jedním pohybem naplno rozevřete jejich čepele. To je důležité pro čisté a přesné stříhání.

Základní pomůcky – anebo co je všechno potřeba když chceme začít šít

prořezávač knoflíkových dírek  - zmenšenina tesařského dláta, kterou čistě a přesně proříznete knoflíkovou dírku. Tento ostrý nástroj je vhodné používat s řezací podložkou
párač švů – ostrý háček s malou čepelí, který se zasunuje pod stehy. K dostání jsou různé velikosti k párání švů na tenkých i silných látkách.
univerzální krejčovské nůžky – je to nejoblíbenější typ nůžek, které se používají pro stříhání velkých kusů látky. Délka čepelí se pohybuje od 20 – 30 centimetrů.
odstřihávací nůžky – je to malá užitečná pomůcka s pružinou, která snadno stříhá konce nití. Pozor! Nehodí se na látky.
krejčovské nůžky se zahnutými rukojeťmi – při stříhání leží čepel díky šikmým rukojetím vodorovně se stolem, vhodné pro stříhání dlouhých rovných dílů
zastřihovací nůžky – nůžky s 10 cm dlouhou čepelí se používají k odstřižení přebytečné tkaniny a k začištění švů po strojovém šití
vyšívací nůžky – malé, velmi ostré nůžky vhodné pro stříhání v rozích a pro odstřižení nití v blízkosti tkaniny
nůžky na papír – používají se k vystřihování papírových střihů, nůžky na textil se při stříhání papíru snadno ztupí
entlovací nůžky – mají podobnou velikost jako krejčovské nůžky, jsou však opatřeny zoubkovanými čepelemi. Používají se k začišťování švů a dekorativních okrajů


Pomůcky k měření a značení
Přesné měření při šití vám umožní celá řada pomůcek. Důležité je vybrat si pro každý úkol správné měřidlo, aby výsledek byl přesný. Dalším krokem ve vaší práci je správné značení.

 

Základní pomůcky – anebo co je všechno potřeba když chceme začít šít

Pomůcky k měření
Existuje mnoho pomůcek, které vám pomohou zaznamenávat nejrůznější míry – od šířky švů a záložek přes tělesné rozměry až po šířku oken. Základní a neocenitelnou pomůckou je krejčovský metr. Udržujte svoje měřidla v dobrém stavu – jakmile se vytáhnou nebo se na krajích roztřepí, ztrácejí přesnost a je třeba je vyměnit.

kovové pásmo na okna – kovový metr, který lze zajistit zarážkou, se používá k měření oken a vybavení bytu při šití dekorací
krejčovský metr – je k dostání v různých barvách a šířkách
svinovací metr – praktická pomůcka do kabelky, nikdy nevíte, co budete potřebovat při nákupech změřit
extra dlouhý metr – obvykle má dvojnásobnou délku než běžný metr, tedy 300 cm, používá se při šití bytového textilu. Je praktický i při měření vleček u svatebních šatů
měřítko – malá, ale praktická pomůcka o délce cca 15 cm s posuvným jezdcem, používá se pro malá měření, jako jsou záložky.

Pomůcky pro značení
Přesné značení je při značení nezbytné, například pro správné umístění kapes či záševků, nebo přesné obtažení střihu. Některé pomůcky, jako jsou pera nebo rádélko s uhlovým papírem, je vždy lepší vyzkoušet na odstřižku látky, abyste se ujistili, že značku lze vymazat.

 

Základní pomůcky – anebo co je všechno potřeba když chceme začít šít

krejčovská křída – vyrábí se ve tvaru čtverce nebo trojúhelníku a je k dostání v různých barvách. Snadno se z látky setře.
tužka s křídovou náplní – tenké křídy v různých barvách se vkládají do tužky a vzniká tak všestranný značkovač. Křídové náplně lze ostřit.
křídová tužka – je k dostání v modré, růžové a bílé barvě. Lze ji ořezávat jako běžnou tužku, proto kreslí na tkanině přesné linky.
krejčovské rádelko a uhlový papír – tyto dvě pomůcky se používají dohromady k přenesení značek z papírového střihu na látku. Nehodí se však pro všechny typy textilií, z některých se čáry špatně odstraňují
vypratelný/mizící fix na textil – připomíná obyčejný fix. Značky z tkaniny se odstraňují trochou vody nebo samy mizí na vzduchu. Dávejte pozor – pokud čáry přežehlíte, mohou na látce zůstat.

Další praktické pomůcky
Existuje celá řada praktických doplňků, které vám mohou šití usnadnit. Někdy však není snadné se v nabídce výrobků a jejich využití orientovat. Uvedené pomůcky mohou být pro vás užitečnými pomocníky. To jestli je potřebujete ve své kazetě všechny, však záleží na typu šití, kterému se věnujete.

Základní pomůcky – anebo co je všechno potřeba když chceme začít šít


včelí vosk – zpevňuje nit a brání jejímu cuchání při ručním šití
obraceč límců – výborný pro obracení těžko dostupných růžků u límců a manžet
měřidlo v 14 v 1 – pomůcka se 14 různými měrami. Používá se k přesnému měření lemů a záložek
ohýbač lemů – rovnoměrně skládá okraj látky, který se poté sežehlí do lemu
náprstek -  chrání prostředníček při ručním šití
pinzeta – používá se k uvolnění ručních stehů, které se zachytili do šicího stroje při prošívání
lepidlo proti třepení látky – používá se při zpevnění okrajů stužek a lemů proti třepení
cestovní šitíčko – základní potřeby k přišití knoflíku nebo odpáraného lemu na cestách
obraceč tunýlků – tenká kovová jehlice s háčkem a západkou na konci, používá se k obracení různých látkových tunýlků a k provlékání stuh
 
Anie

Heuréka víťaz Galantéria Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Jsme tam kde jste i vy

Nepromeškejte akce a slevy

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.