Články Všechny kategorie
Blog
Kontakt

Jak se šije s/z minky?

Ale co to vlastně minky je? Minkee je registrovaná značka materiálu firmy Benartex. Setkáte se ale také s podobnými materiály, které se nazývají Minky nebo Minkie. Všechny tyto názvy označují polyesterový mikrovláknový plyš měkčí a hebčí než si dokážete představit.

Jinými slovy je to ten nejnádhernější a nejpříjemnější materiál, který mi prošel rukama! Materiál, který i když bude nějakou dobu ležet v polici, vždy když půjdete okolo, pohladíte jej… Šijí se z něj ňuchací/mazlící hračky na spaní pro děti, dětské deky a sem tam i nějaký obleček. A i když se bude zdát, že pořizovací cena za metr je vysoká, fleece ani samet jej nenahradí, a zamilujete se do něj…
 
A jak se vlastně s minky (jako s kým, čím?) a nebo z minky (jako z koho, čeho?) šije?
 
Na začátku je výběr střihu…

Jak se šije s/z minky?

Dlouho jsem procházela různé časopisy. Hledala, vybírala, pak zase svůj výběr měnila… Nakonec jsem se rozhodla pro dětský overal.

Jak se šije s/z minky?

Jak se šije s/z minky?

Při šití čehokoliv z minky myslete na to, že je to pletenina, takže je to takový „živější“ materiál. Nebude ležet jen tak nehnutě. Hned na začátku se kapku zapotíte, jak jej budete neustále rovnat. Pevné okraje musí být na sobě. Nevadí, že v místech, kde byla látka střižená, na sobě neleží. Tomu se nejspíš nevyhnete. Je to kvůli tomu, že výsledný výrobek by mohl dělat „neplechu“.

Třeba zrovna u kalhot by boční/krokový šev neležel tam, kde má (vnitřní/vnější strana lýtka a stehna), ale nohavice by se mohla různě kroutit. 
 
A ještě jedna velice důležitá věc, na kterou nezapomeňte při pokládání střihů, je mít všechny střihy položeny stejným směrem, žádný vzhůru nohama. Minky je jako manšestr – po srsti je světlejší, proti srsti tmavší. Nikde jsem však nevyčetla, jak je to správně, takže to konečné rozhodnutí je nejspíš na vás. Já stříhala proti srsti, chtěla jsem mít zelinkavou barvu trošku sytější ;)
 
Špendlete! Všechno a co nejvíc to půjde.

Jak se šije s/z minky?
 
A další bod, který bych doporučila udělat – obnitkujte si okraje střižených dílů. Neříkám, že si kvůli minky musíte kupovat overlock, ale v tomto případě usnadní práci a vy nebudete nešťastné z všudypřítomných „drobků-chloupků“. A že vlezou opravdu všude…

Jak se šije s/z minky?

Jak se šije s/z minky?

Jakékoliv aplikace, zipy či kapsy je vhodné nejen našpendlit ale také nastehovat, aby opravdu zůstaly na svém místě. Jasně, existují různé oboustranné vlizelíny nebo vliesofix, jenže to se musí žehlit. Minky NEŽEHLETE! jinak se vám „ztratí“ ťuplíky.

Jak se šije s/z minky?

Jak se šije s/z minky?

Jak se šije s/z minky?

A když už jsou jednotlivé díly hotové, nachystané, je na řadě montáž. Prostě – dát to všechno dohromady.
A pak – můžete vyrazit ;) Jen myslete na to, že pokud šijete na své děti, šijte buď dostatečně rychle, nebo větší velikost, ať se nestane to co mně – overálek je tak akorát…

Jak se šije s/z minky?

MarcelaHeuréka víťaz Galantéria Heuréka víťaz HOBBY Heuréka víťaz Galantéria
 
Jsme tam kde jste i vy

Nepromeškejte akce a slevy

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.