Všechny začínají na R!
Nenažehlovací je Ronolin. Opět platí, že čím vyšší číslo, tím silnější výztuž. Ronolin 60 je tedy tenčí než například Ronolin 140.
Rozdíl Madzia Ronopastom a Ronofixom je pouze ve složení lepidla. Na Ronopast je použito lepidlo na bázi polyesteru a na Ronofix zas polyamidu. Jsou stejné co se vlasnosti a použití týká. Ještě by se dalo hovořit o rozdílu při samotném žehlení. Na Ronofix stačí nižší teplota žehličky.
Zde chci upozornit, že všechny nažehlovací výztuže se nažehlují BEZ napařování!
Ronar FIX je velmi podobný Ronofixu jen má jednu specialitku. Při výrobě byly vlákna jakoby propletené a tím se dosahuje vyšší pevnost. Vypadá to jako mřížka na piškvorky :) A píše se, že je lehčí než Ronofix. Nezahlídla jsem rozdíl :)
Zde se vyrábí ještě Ronar FIX LUX, kde je lepidlo naneseno tak, aby se ta mřížka neotláčala, když ho nažehlete.
Pravidlo čím vyšší číslo, tím větší tloušťka (a také pevnost) platí i zde.
Oboustranně nažehlovací je Ronofix. Platí pravidlo jako vždy.
Och a ještě jsem zapomněla, všechny mohou být bílé nebo šedé.
Nyní přejdeme k takzvaným vlizelínem.
Používáme je jako tenké výztuhy límečků a rukávů halenek, při našívání aplikací nebo prostě tam, kde potřebujeme tenoučkou výztuž.
Zapamatujeme si, že začínají na N!
V první řadě pamatujeme na pravidlo o čísle. Ano, platí i zde :)
Novolin je nenažehlovací. Nevím sice kde bych ho využila já osobně, ale jistě má své opodstatnění. Jinak používá se jako skvělý filtrační materiál v jiných odvětvích jako například potravinářství :)
Novopast je nažehlovací. Jednostranně nebo oboustranně. Nejraději mám ten 20 + 15 nebo 20 + 15 + 15. Používá se na aplikace. Pěkně podlepují a můžete šít.
Ty tlustší než například 40 + 18 a 80 + 18 jsou spíše na límce a rukávy do halenek.
Novofix nemám moc ráda. Je jakoby opráškovaný tím lepidlem. Vlastnostmi velmi podobný Novopastu.
Barevně existují u všech opět bílé i šedé provedení.
Nyní přejdeme k specialitkám.
Pokud chcete šít kabelky, tak vás tato část bude velmi bavit.
Asi největší tvrďák je Klíženka. Můžeme ji použít na výztuhu těla kabelky, jeho dna ale také například do kšiltů kšiltovek. Je to nažehlovací výztuž a známe jednostranně a oboustranně lepivou.
Něco podobného ale méně pevné je Vefix. Vypadá jako klasické plátno v režné barvě s lepivou vrstvou. Pravidlo o čísle platí.
Decovil - je velmi poddajný, neláme se, dobře se přešívá. Jednoduše se s ním pracuje velmi snadno. Zde najdeme dvě tloušťky a je jen na osobním zvážení, co upřednostníme.
Penefol - tak tohle je lahůdka. Velmi velmi pevná výztuž. Úplně super na dno kabelek. Nebo na obal na knihu. Při šití obalu na tablet bych použila něco co je i měkké pro případný pád a jeho ztlumení, ale viděla jsem ho i takto použitý. A dobře se přes něj šije.
Dalšími lahůdkami jsou například Sakon. Používá se na ty malinké peněženky na mince. Je velmi měkký a jednostranně prižehlovací. Nebo na obal na mobil, tablet, ...
FIX 30 nebo i fixační pavučinka. Jednoduše řečeno, slepí k sobě dvě textilie :)
A využití? Při patchworku nebo lemování, zkracování kalhot, ...
SOL 40 nebo SOL 70 nebo i vodourozpustný vlizelín. Zpevníte si co potřebujete jednoduše prošitím a zbytek se v pračce pěkně rozpustí.
Fuse'n'Tear je jednostranně prižehlovacia výztuž, kterou využijete například při výšivek. Zpevní vám látku a pak ho jednoduše odtrhnete. Opakovaně ho můžete použít zase jinde. Samozřejmě bez té části, kde jste již šili :)
Lamifix mám osobně velmi ráda. Líbí se vám nějaká bavlněná látka a chtěli byste ji mít potaženou vrstvou laminátu? Přesně na to je Lamifix. Zalaminovat si nyní kteroukoliv. Ideální na kosmetické taštičky. Výrobek však pak nepere ale ošetřujeme vlhkým hadříkem.
A ještě tu máme Zaro. Jistě víte jak vypadá vnitřek vaší desky na žehlení. To je ta zelenomodrostrieborno nevím jaká látka vespod. Zaro se tedy nejčastěji používá na žehlicí prkna, kuchyňské chňapky ale i kuchyňské zástěry. Je potažené hliníkovým zátěrem. Buď z jedné nebo z obou stran.